Aktuella erbjudanden

Rejält ökad produktionsvolym av villasystem för Ferroamp

När Ferroamp teckande ett avtal med Kitron om volymproduktion i september förra året var målet att tredubbla produktiontakten av villasystemet EnergyHub Wall 14. Knappt ett år senare är snittproduktionen per vecka nu sju gånger högre än 2022.

– Det betyder väldigt mycket för oss att nu ha en löpande storskalig produktion av våra produkter. Vi har jobbat hårt tillsammans med Kitron för att möta den stora efterfrågan och ge fler möjlighet att ta kontroll över sin solenergi och sina elräkningar, säger Kent Jonsson, vd, Ferroamp.

Ferroamp är ett svenskt greentech bolag med inriktning på energi- och effektoptimering av fastigheter. Det patenterade Ferroamp-systemet kan styra elanvändningen så att fastighetsägaren får ut mer av sina solceller och dessutom kan integrera elbilsladdning och batterier för energilagring. Hjärnan i systemet är EnergyHub som är en växelriktare för solceller och batteri som dessutom hanterar obalanser i elnätet genom dynamisk fasbalansering.

I mars nåddes målet för produktionstakt av systemen för större fastigheter hos tillverkaren NOTE i Norrtälje och nu har den norskägda elektroniktillverkaren Kitron alltså överträffat målet för villasystemet EnergyHub 14 i sin fabrik i Polen. Framgången är resultatet av att Kitron under senaste månaderna byggt ut monteringslinan, utökat testkapaciteten och optimerat produktionsflödet.

– Kitron har sedan några år tillbaka satsat hårt på att möta de kraftigt ökande behoven på marknaden inom elektrifiering och vi är väldigt stolta och glada över att tillsammans med Ferroamp ha överträffat de initialt satta produktions- och leveransmålen. Vi ser med spänning fram emot att ytterligare utveckla samarbetet mellan Kitron och Ferroamp framöver, säger Kristoffer Asklöv, COO på Kitron.

EnergyHub- hjärnan i systemet

Dela nyheten

Nyheter

Spotprisstyrning med skydd mot effekttariffer

Många batteriägare vill utnyttja prisvariationerna på elmarknaden genom att köpa el när det är billigt och att sälja när det är dyrt. Om man har effektabonnemang är risken stor att detta i stället skapar dyra effekttoppar. Därför inför Ferroamp nu spotprisstyrning med skydd mot effekttariffer.

Ferroamp del av Raymonds erbjudande

Ferroamp och Raymond inleder nu ett samarbete där produkter integreras mot varandra och kommer att distribueras ut via Raymonds säljkanaler.

Ferroamp och Svea Solar tecknar samarbetsavtal

Ferroamp tecknar leverantörs- och samarbetsavtal med Svea Solar. Med Ferroamp-systemet får Svea Solar ett svenskt alternativ i sin portfölj och Ferroamp får en partner med kapacitet för stora försäljningsvolymer.