Det är nu möjligt att ansluta upp till sju stycken laddare till Ferroamp-systemet för styrning via OCPP. På det sättet kan du tryggt låta flera bilar ladda samtidigt utan att riskera onödigt höga effekttoppar.
EnergyHub fördelar effekten mellan laddarna, och stänger av laddare om det uppstår brist på effekt för att säkerställa att en bil laddas. När effekt åter är tillgänglig återupptas laddningen av fler bilar.
Dessutom har du förstås möjlighet att endast ladda bilarna med egen solel!
Ferroamps öppna struktur skapar en unik möjlighet att kombinera laddare från alla de olika märken och modeller som är verifierade för styrning genom OCPP.
NOTERA: Vid inkoppling av flera laddare via OCPP kommer laddningen i nuläget inte att visualiseras korrekt i EnergyCloud eller i appen.
Dela nyheten
Nyheter
Missa inte de senaste nyheterna om vår smarta systemlösning och hur du kan framtidssäkra dig med grön innovation från Sverige.
EnergyCloud
FERROAMP-PARTNER
VERKTYG & STÖD